Ziemia Kłodzka słynie z wielu atrakcji turystycznych, jednak amatorzy pieszych wędrówek przyjeżdżają do tego malowniczego regionu gównie w celu wejścia na szczyty Korony Gór Polskich. Szczeliniec Wielki, Jagodną, Orlicę, Kłodzką Górę, Kowadło, Rudawiec i Śnieżnik można bez problemu zdobyć nawet podczas jednego wyjazdu. Tylko jak go zaplanować? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.
Co to jest Korona Gór Polskich?
Korona Gór Polskich obejmuje 28 najwyższych punktów poszczególnych polskich pasm górskich. Aż 7 z nich znajduje się na Ziemi Kłodzkiej, a konkretnie w Górach Stołowych, Górach Bystrzyckich, Górach Orlickich, Górach Bardzkich, Górach Złotych, Górach Bialskich i na Masywie Śnieżka. Aby zdobyć je wszystkie, wystarczy mieć do dyspozycji kilka dni.
Korona Gór Polskich Ziemi Kłodzkiej – od czego zacząć?
Korona Gór Polskich Ziemi Kłodzkiej zawiera szczyty o zróżnicowanej długości oraz stopniu trudności. Do zdobycia niektórych wystarczą 2-3 godziny, a do innych cały dzień. Dlatego najlepiej zaplanować wspinaczkę, biorąc pod uwagę odległości pomiędzy pasmami górskimi. Może się bowiem okazać, że jednego dnia uda się zaliczyć nie jeden, a nawet dwa szczyty Korony Gór Polskich.
1. Góry Stołowe – Szczeliniec Wielki
Jeśli w naszych planach jest Korona Gór Polski, Góry Stołowe powinny być obowiązkowym punktem wycieczki do Ziemi Kłodzkiej. Zachwycają bogactwem form skalnych, malowniczymi widokami, a także są stosunkowo proste do zdobycia. Ich najwyższy punkt to oczywiście niezwykle popularny wśród turystów Szczeliniec Wielki. Chcąc się na niego wdrapać, najlepiej wybrać żółty szlak z Karłowa rozpoczynający się przy słynnej Drodze Stu Zakrętów. Na początku trasa biegnie przez przełęcz pomiędzy Szczelińcem Małym a Wielkim, a następnie wiedzie schodami wprost do znajdującego się na szczycie schroniska.
2. Góry Bystrzyckie – Jagodna
Jagodna uchodzi za najłatwiejszy szczyt Korony Gór Polskich znajdujący się na Ziemi Kłodzkiej. Najlepiej zdobyć go niebieskim szlakiem, prowadzącym najpierw asfaltem, a potem drogą utwardzoną. Niestety na trasie próżno szukać chwytających za oko widoków z powodu sporego zalesienia. Na szczęście wynagradza to znajdujące się u podnóża Jagodnej schronisko, serwujące smaczne, regionalne potrawy.
3. Góry Orlickie – Orlica
Jakie jeszcze szczyty obejmuje Korona Gór Polskich? Między innymi Orlicę, na którą warto wyruszyć z Sołtysiej Kopy szlakiem zielonym wiodącym cały czas przez las. Nie jest on szczególnie oblegany przez turystów, dlatego idąc nim, można w pełni rozkoszować się czasem spędzanym na łonie natury. Będąc już na najwyższym punkcie gór Orlickich, trzeba pamiętać o wdrapaniu się na wieżę widokową, z której roztacza się przepiękna panorama na okoliczne pasma górskie i Kotlinę Kłodzką.
4. Góry Bardzkie – Kłodzka Góra
Nie wszystkie szczyty są szczególnie urokliwe, nawet gdy uwzględnia je Korona Gór Polskich. Kotlina Kłodzka oferuje jeden, który jest tego doskonałym przykładem, a mianowicie Kłodzką Górę. Prowadzący na nią szlak niebieski przebiega lasem, nie zapewniając praktycznie żadnych widoków. Jego kiepskie oznaczenie powoduje ponadto problemy ze sprawnym dotarciem na szczyt. Niemniej, dla chcącego nic trudnego, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi Korona Gór Polskich i zdobycie kolejnej pieczątki.
5. Masyw Śnieżnik – Śnieżnik
Śnieżnik to szczyt Korony Gór Polski, który wymaga nieco dłuższej wspinaczki, ale zapewnia niesamowite widoki. Osoby chcące go zdobyć, a przy okazji zobaczyć jedną z najciekawszych atrakcji Ziemi Kłodzkiej – Jaskinię Niedźwiedzią, powinny wyruszyć szlakiem z Kletna. Przejście nie jest zbyt trudne, dlatego będzie idealne dla rodzin z dziećmi. Inna ciekawa, ale bardziej wymagająca trasa, pozwalająca zahaczyć o słynny wodospad Wieliczki, wiedzie z Międzygórza.
6. Kowadło i Rudawiec
Turystom o nieco lepszej kondycji polecamy przy okazji zdobywania Śnieżnika wejście na dwa inne szczyty zaliczane do Korony Gór Polski – Kowadło i Rudawiec. Wówczas trzeba jednak na przejście całego szlaku przeznaczyć cały dzień.
Korona Gór Polskich – gdzie przenocować?
Idealną bazą wypadową do zdobywania pasm górskich położonych w Ziemi Kłodzkiej jest Zieleniec. W samym sercu tego popularnego ośrodka turystycznego znajduje się obiekt Vital & Spa Resort Szarotka, który cechuje niezwykle bogata oferta. Na naszych Gości czekają między innymi komfortowe pokoje do wynajęcia w Zieleńcu, luksusowa strefa relaksu, która jest wyposażona w baseny, jacuzzi, sauny i gabinety zabiegowe, a także restauracja serwująca pyszne dania kuchni polskiej oraz międzynarodowej.
Twoim celem jest Korona Gór Polskich? Zieleniec to idealna baza wypadowa do zdobywania szczytów w regionie Ziemi Kłodzkiej! Skontaktuj się z nami i wybierz pokój najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom.
Autor zdjęcia: Zieleniec Sport Arena