Korona Sudetów Polskich to ciekawa inicjatywa, która zachęca do samodzielnego odkrywania Sudetów. Zaliczane do niej szczyty reprezentują cały przekrój zjawisk geologicznych oraz przyrodniczych regionu i pozwalają odkryć to, co w każdym paśmie najpiękniejsze. Zobacz, co konkretnie należy do Korony Sudetów Polskich, i dowiedz się, jak zdobyć odznakę za wejście na wszystkie góry z listy.
Jakie są szczyty w Sudetach?
Sudety to bardzo rozległy łańcuch górski położony na obszarze Polski, Czech i Niemiec. Zasadniczo dzieli się na 3 części: Sudety Zachodnie (najwyższe), Sudety Środkowe i Sudety Wschodnie. Te z kolei różnicują pasma górskie – jest ich ponad 30, jeśli w swoich rachunkach uwzględni się także Przedgórze Sudeckie i Pogórze Zachodniosudeckie. Najwyższe szczyty każdego pasma obejmuje tzw. Korona Sudetów. Mapa w tym przypadku uwzględnia 31 gór rozsianych po całym łańcuchu.
Na liście Korony Sudetów Polski znajduje się między innymi położona granicznie Śnieżka (1603 m n.p.m.). Uznaje się ją za najwyższy punkt całych Sudetów, i co ciekawe, również Czech. Jednocześnie stanowi najwybitniejszą górę w Polsce – nad najbliższym otoczeniem góruje aż o 1203 metrów!
Wśród innych ciekawych szczytów, z których część wchodzi w skład Korony Sudetów Polski, można wymienić również:
- Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.) – Karkonosze,
- Łabski Szczyt (1471 m n.p.m) – Karkonosze,
- Śnieżnik (1425 m n.p.m.) – Masyw Śnieżnika,
- Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m) – Góry Stołowe.
Jak zdobyć Koronę Sudetów?
Aby zdobyć odznakę, która przyznawana jest przez Komisję Turystyki Górskiej Oddziału PTTK w Wałbrzychu, należy zdobyć wszystkie 31 szczytów, które obejmuje Korona Sudetów Polskich. Książeczka to potwierdzająca powinna zostać złożona do weryfikacji w siedzibie jej inicjatora, w Wałbrzychu. Dopiero po pozytywnym przejściu tego etapu przyznawany jest dyplom-legitymacja i prawo do noszenia odznaki.
Wspomniana wcześniej książeczka odznaki Korona Sudetów jest możliwa do kupienia stacjonarnie, w sklepach związanych z turystyką pieszą, oraz on-line, na stronach PTTK i w księgarniach internetowych. Ma niewielki rozmiar i nie zajmuje wiele miejsca w plecaku, dzięki czemu można, a nawet trzeba, mieć się ją zawsze ze sobą podczas zdobywania kolejnego punktu z listy Korony Sudetów Polskich. W książeczce odnotowuje się bowiem datę wycieczki, nazwę zdobywanego szczytu oraz trasę wędrówki. Wymagane jest także potwierdzenie terenowe wyprawy: pieczątka, którą można zdobyć po drodze lub na szczycie, czy podpisy przewodników, przodowników i instruktorów organizujących wyprawę.
Korona Sudetów Polskich, a więc i książeczka, są przeznaczone dla osób po ukończeniu 8 roku życia.
Gdzie jechać w góry Sudety?
Sudety oferują szerokie możliwości aktywnego wypoczynku, a ich duże zróżnicowanie pod względem ukształtowania terenu sprawia, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Swoją wyprawę można jednak zaplanować tak, by uwzględniała przynajmniej częściowo to samo, co Korona Sudetów Polskich. Mapa szczytów w samej Kotlinie Kłodzkiej i jej najbliższych okolicach uwzględnia między innymi:
- Góry Sowie: Wielka Sowa (1015 m n.p.m.),
- Góry Bardzkie: Kłodzka Góra (765 m n.p.m.),
- Obniżenie Noworudzkie: Włodzicka Góra (758 m n.p.m.),
- Obniżenie Ścinawki: Nowa Kopa (553 m n.p.m.),
- Góry Stołowe: Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.),
- Pogórze Orlickie: Grodczyn (803 m n.p.m.),
- Góry Orlickie: Orlica (1084 m n.p.m.),
- Góry Bystrzyckie: Jagodna (977 m n.p.m.),
- Kotlina Kłodzka: Sikornik (550 m n.p.m.),
- Góry Złote: Postawna (1124 m n.p.m.),
- Masyw Śnieżnika: Śnieżnik (1425 m n.p.m.).
Tak Korona Sudetów, jak i książeczka, którą się uzupełnia przy okazji, stanowią nie tylko motywację, ale i inspirację do pieszych wędrówek. Jeśli natomiast chcesz poznać inne walory regionu, zobacz: Góry Sowie – atrakcje i najpiękniejsze szlaki. Co warto tutaj zobaczyć?
Vital & SPA Resort Szarotka – udany odpoczynek w górach
Niezależnie od tego, czy twoim planem jest Korona Sudetów, czy nie, skorzystaj z oferty Vital&SPA Resort Szarotka i ciesz się udanym pobytem w Sudetach! Oferowane przez nas pokoje i apartamenty w Zieleńcu znajdują się w dobrze skomunikowanej części Dusznik-Zdrój, u podnóża Gór Orlickich. Dzięki temu stanowią idealną bazę dla wypraw górskich, i to nie tylko tych w ramach zdobywania Korony Sudetów Polskich – już same Góry Orlickie są na tyle atrakcyjne, że warto je odwiedzić! Zobacz: Orlica – perła Gór Orlickich. Atrakcje i szlaki.
Resort Szarotka jest wyposażony także w dodatkową infrastrukturę. Baseny, czy salony SPA dostępne dla gości sprawią, że regeneracja sił i relaks po ciężkim dniu będą jeszcze bardziej udane. Już teraz zobacz, co tam na Ciebie czeka!