Chyba nie ma miejsca w Polsce bardziej obfitego w różnorakie atrakcje niż Dolny Śląsk i Kotlina Kłodzka. Góry, urokliwe miasteczka z historyczną zabudową, cisza i spokój. Czy można chcieć czegoś więcej, by mieć udany urlop? Poznaj położone w pobliżu pasma górskie i przekonaj się, ile piękna można spotkać na sudeckich szlakach!
Gdzie w góry w Kotlinie Kłodzkiej?
Nie trzeba lubić spędzać czasu aktywnie, by docenić to, jak położona jest Kotlina Kłodzka. Góry otaczają ją praktycznie z każdej strony, pozwalając nie tylko nasycić się pięknymi krajobrazami, ale także stanowiąc świetne miejsce do pieszych wędrówek i zwiedzania. W pobliżu znajduje się aż 7 pasm górskich, a każde z nich jest wyjątkowe na swój własny sposób! Jakie góry w Kotlinie Kłodzkiej można odwiedzić? Gdzie się zatrzymać, by nie tracić czasu na dojazdy?
Jeśli chcesz zaplanować wczasy w górach, Kotlina Kłodzka z całą pewnością Cię nie rozczaruje. Vital & SPA Resort Szarotka to wysokiej jakości obiekt, który otwiera przed swoimi gośćmi naprawdę szerokie możliwości wypoczynku. Mogą oni skorzystać między innymi ze znajdującego się na miejscu kompleksu basenowego, czy salonów SPA. Sam resort położony jest w bardzo malowniczym miejscu, co jednak nie stanowi przeszkody w tym, by zapewniał łatwy dojazd do wszystkich okolicznych miejscowości tak po polskiej, jak i po czeskiej stronie granicy. Od nas dotrzesz bez problemu w cieszące się popularnością Góry Stołowe, czy inne zakątki Kotliny Kłodzkiej. Noclegi, które przygotowaliśmy, z pewnością sprostają Twoim oczekiwaniom!
Szarotka spodoba się również wszystkim miłośnikom aktywności na wolnym powietrzu. Liczne wyciągi i trasy narciarstwa biegowego w Zieleńcu sprawiają, że jej okolica już od listopada zmienia się w stolicę sportów zimowych. Przez cały rok pozwala zaś na korzystanie z wszystkich innych atrakcji, jakie oferuje Kotlina Kłodzka. Szczyty z zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, spokojne i jednocześnie dość puste szlaki, czy trasy rowerowe to zaledwie początek długiej listy pomysłów na spędzenie aktywnego urlopu lub weekendu w Zieleńcu. Już teraz poznaj wszystkie szczegóły naszej oferty!
Kotlina Kłodzka – Góry Orlickie
Jeśli szukasz pięknych widoków oraz niezbyt wymagających szlaków, na które można wyruszyć nawet z dziećmi, zwróć swoją uwagę na Góry Orlickie. Pasmo to położone jest w Sudetach Środkowych i stanowi najwyższą ich część. Swój obszar dzieli pomiędzy Polskę oraz Czechy, przy czym w naszym kraju znajduje się jedynie mały skrawek głównego grzbietu położony na granicy Dusznik-Zdrój i niedaleko Kotliny Kłodzkiej. Szczyty, te najwyższe, mają nieco ponad 1000 metrów wysokości.
Wędrujący po szlakach Gór Orlickich mogą podziwiać ciekawą, dość zróżnicowaną przyrodę. Występują tam między innymi lasy świerkowe, liściaste i mieszane oraz naturalne torfowiska, które są objęte ochroną. Jednocześnie działa wiele schronisk turystycznych. Można natrafić również na fortyfikacje z okresu II wojny światowej.
Najwyższe punkty:
-
Velká Deštná (Czechy), 1115 m n.p.m.,
-
Orlica, 1084 m n.p.m.,
-
Zielony Garb, 1034 m n.p.m.
-
Szerlich, 1025 m n.p.m.
Więcej informacji na temat Gór Orlickich znajdziesz w artykule: Góry Orlickie – najciekawsze szlaki i atrakcje na 1 dzień.
Kotlina Kłodzka – Góry Bystrzyckie
Na północny wschód od Gór Orlickich można dostrzec Góry Bystrzyckie, które, choć stanowią dość rozległy masyw Sudetów Środkowych, nie są szczególnie zróżnicowane. To idealne miejsce dla osób szukających ciszy i spokoju. Dzięki temu, że jest tam sporo bujnej roślinności, a mało mieszkańców, można odpocząć z dala od tłumów. Jednocześnie ukształtowanie terenu sprzyja uprawianiu chyba wszystkich aktywności fizycznych, jakie ma w zanadrzu Kotlina Kłodzka. Szczyty nie są zbyt wysokie, nie przekraczają granicy 1000 m n.p.m. Wiodą na nie łagodne, malownicze szlaki, z którymi poradzi sobie praktycznie każdy. Na obszarze Gór Bystrzyckich można uprawiać między innymi trekking oraz jazdę na rowerze.
Najwyższe punkty:
-
Sasanka, 985 m n.p.m.,
-
Jagodna 977 m n.p.m.,
-
Łomnicka Równia 898 m n.p.m.,
-
Czerniec 891 m n.p.m.,
-
Anielska Kopa 871 m n.p.m.
Więcej informacji na temat Gór Bystrzyckich znajdziesz w artykule: Góry Bystrzyckie – miejsce dla szukających spokoju w okolicach Zieleńca.
Kotlina Kłodzka – Góry Stołowe
To liczące 30 milionów lat pasmo górskie jest chyba jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc, jakie w ogóle ma do zaproponowania Kotlina Kłodzka. Góry Stołowe stanowią część Sudetów Środkowych i jako jedne z nielicznych w Europie mogą poszczycić się charakterystyczną „płaską” budową. Wschodnia część pasma leży na terytorium do Polski, zachodnia zaś, pod nazwą Broumovská vrchovina, stanowi część Czech.
Wyruszając na szlaki Gór Stołowych, warto podziwiać przede wszystkim formacje skalne o finezyjnych kształtach. Jedną z ciekawszych atrakcji są Błędne Skały, labirynt powstały w skałach wskutek erozji. Warto zdobyć także Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt tego sudeckiego pasma. Ma on kształt płaskiego bloku i jest porośnięty lasem. Znajdujące się na nim skały wyróżniają się ciekawymi kształtami, a każda z nich, ze względu na budzone skojarzenia, ma własną nazwę. Na obszarze Gór Stołowych został utworzony park narodowy, który chroni tamtejsze niesamowite dziedzictwo przyrodnicze.
Najwyższe wzniesienia:
-
Szczeliniec Wielki, 919 m n.p.m.,
-
Skalniak, 915 m n.p.m.,
-
Szczeliniec Mały, 896 m n.p.m.,
-
Narożnik, 849 m n.p.m.,
-
Kopa Śmierci, 830 m n.p.m.
Więcej informacji na temat Gór Stołowych znajdziesz w artykule: Z czego słynie Park Narodowy Gór Stołowych? I dlaczego warto się tam wybrać?
Kotlina Kłodzka – Góry Sowie
Góry Sowie uznawane są za najstarszą część Sudetów i leżą pomiędzy Górami Bardzkimi a Pogórzem Wałbrzyskim oraz Górami Wałbrzyskimi, zajmując pas o długości około 26 kilometrów. W całości znajdują się na terenie Polski i pomimo tego, że nie są ani zbyt wysokie, ani zbyt popularne, oferują wiele możliwości spędzenia wolnego czasu. Ze znajdujących się w ich okolicy sztolni, zamków, czy twierdz słynie cała Kotlina Kłodzka. Góry Sowie dają możliwość zwiedzenia między innymi podziemnego miasta Osówki, zamku Książ oraz twierdzy Srebrna Góra. Z kolei samo pasmo wyróżniają liczne szlaki turystyczne i rowerowe ze schroniskami, punktami oraz wieżami widokowymi. Jego najwyższe partie, jako Park Krajobrazowy Gór Sowich, są objęte ochroną.
Najwyższe wzniesienia:
-
Wielka Sowa, 1015 m n.p.m.,
-
Mała Sowa, 972 m n.p.m.,
-
Kalenica, 964 m n.p.m.,
-
Słoneczna, 949 m n.p.m.,
-
Grabina, 943 m n.p.m.
Kotlina Kłodzka – Góry Bardzkie
W bezpośrednim sąsiedztwie Gór Sowich znajdują się Góry Bardzkie, które wyznaczają wschodni kraniec całych Sudetów Środkowych. Panuje tam dość łagodny klimat, co sprzyja uprawianiu turystyki pieszej i wielu innych rodzajów aktywności. Jednocześnie malowniczy przełom Nysy Kłodzkiej dzielący pasmo na dwie części, stanowi dodatkową atrakcję turystyczną. Jeśli więc nie wiesz, jakie góry w Kotlinie Kłodzkiej odwiedzić, by zrelaksować się w malowniczym otoczeniu natury, na niezbyt wymagających szlakach i z dala od tłumów, Góry Bardzkie będą bardzo dobrym pomysłem.
Najwyższe wzniesienia:
-
Szeroka Góra, 765 m n.p.m.,
-
Kłodzka Góra, 757 m n.p.m.,
-
Ostra Góra, 752 m n.p.m.,
-
Kortunał, 676 m n.p.m.
Kotlina Kłodzka – Góry Złote
To przepiękne pasmo górskie o jakże charakterystycznej nazwie stanowi jeden z najpiękniejszych zakątków Kotliny Kłodzkiej. Góry Złote znajdują się na pograniczu Polski oraz Czech i stanowią część Sudetów Wschodnich. Uznaje się je za jedno z najdłuższych pasm sudeckich w ogóle. Swego czasu był to obszar silnie eksploatowany górniczo – wydobywano tam między innymi złoto, arsen, bazalt, czy marmur. Obecnie zdecydowana większość kopalni i sztolni już nie działa, jednak do niektórych z nich można wejść w ramach odbywającego się tam zwiedzania. Najsłynniejszą z nich jest Kopalnia w Złotym Stoku.
Turystyka w Górach Złotych ma spory potencjał. Spora liczba szlaków, punktów oraz wież widokowych sprzyja pieszym wędrówkom. Natomiast słabe zagęszczenie zaludnienia oraz brak tłumów na trasach stanowi dodatkową zachętę.
Najwyższe wzniesienia:
-
Smrek (Czechy), 1127 m n.p.m.,
-
Postawna, 1117 m n.p.m.,
-
Smrek Trójkrajny, 1107 m n.p.m.,
-
Kowadło, 989 m n.p.m.
Kotlina Kłodzka – Masyw Śnieżnika
Masyw Śnieżnika to najwyższe pasmo Sudetów Wschodnich po naszej stronie granicy. Jego centralnym punktem jest Śnieżnik (1425 m n.p.m.), którego zbocza opadają ku dolinom pod postacią kilku grzbietów poprzedzielanych dolinami erozyjnymi.
Z tamtejszych szlaków roztaczają się przepiękne widoki, a ich liczba i zróżnicowanie pod względem trudności umożliwia wybranie takiego, który będzie dostosowany do wieku i stopnia zaawansowania uczestników wycieczki. Dodatkowo ruszając z Przełęczy Puchaczówka, można wyjechać kolejką linową na Czarną Górę, co pozwoli nieco skrócić dystans do pokonania. Jednocześnie na Hali pod Śnieżnikiem działa schronisko, w którym również warto się zatrzymać.
W okolicy Masywu Śnieżnika działają wyciągi oraz trasy narciarstwa biegowego.
Najwyższe wzniesienia:
-
Śnieżnik, 1425 m n.p.m.,
-
Mały Śnieżnik, 1337 m n.p.m.,
-
Goworek, 1320 m n.p.m.,
-
Średniak, 1210 m n.p.m.,
-
Czarna Góra, 1204 m n.p.m.
Korona Gór Polskich i Korona Sudetów Polskich
Otaczające Kotlinę Kłodzką góry stanowią nie lada gratkę dla miłośników turystyki górskiej. Co więcej, wychodząc na wybrane wzniesienia, można przybliżyć się do zdobycia tytułu Zdobywcy Korony Gór Polskich lub Zdobywcy Korony Sudetów Polskich. Otrzymują je osoby, które zaliczyły najwyższe szczyty, odpowiednio, wszystkich pasm górskich w Polsce (28 wzniesień) lub pasm sudeckich po polskiej stronie (31 wzniesień).
Korona Gór Polskich i Korona Sudetów Polskich w obrębie wspomnianych w artykule pasm górskich obejmuje:
Góry Bardzkie: Kłodzka Góra (765 m n.p.m.),
Góry Stołowe: Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.),
Góry Bystrzyckie: Jagodna (977 m n.p.m.),
Góry Złote: Kowadło (989 m n.p.m.) dla KGP i Postawną (1117 m n.p.m.) dla KSP
Góry Sowie: Wielka Sowa (1015 m n.p.m.),
Góry Orlickie: Orlica (1084 m n.p.m.)
Masyw Śnieżnika: Śnieżnik (1425 m n.p.m.).