Dolny Śląsk to nie tylko góry, szlaki turystyczne, czy zabytki – to także malowniczo położone trasy motocyklowe. Kotlina Kłodzka jest tego wybitnym przykładem. Pokryta siecią dróg łączących ciekawe punkty i atrakcje stanowi nie lada gratkę dla wszystkich miłośników dwóch kółek. Już teraz wyrusz razem z nami na najpiękniejsze z nich!
Kotlina Kłodzka motocyklem
Chociaż pomysłów na zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej może być całe mnóstwo, nie sposób nie dodać do nich jeszcze jednego – podróżowania motocyklem. Region ten ma bowiem to wszystko, co doceniają miłośnicy jazdy jednośladem: przepiękne widoki, serpentyny meandrujące pomiędzy wzniesieniami, a także dość mały ruch na drogach, szczególnie poza sezonem wysokim, co pozwala na czerpanie jeszcze większej przyjemności z jazdy.
Jakie trasy na motocykl?
Szukając ciekawych pomysłów na trasy motocyklowe w Kotlinie Kłodzkiej, warto wziąć pod uwagę tamtejsze atrakcje i zabytki, które nie tylko pozwolą na krótki postój, ale i sprawią, że wycieczka stanie się jeszcze ciekawsza. Twierdza Srebrna Góra, zamek Grodno, Podziemne Miasto Osówka, Błędne Skały, czy kopalnia Złoty Stok to tylko niewielka część tego, co można zobaczyć „przy okazji” jazdy motocyklem w tamtejszej okolicy.
Gdzie warto pojechać na motocyklu?
Chociaż trasy motocyklowe w Kotlinie Kłodzkiej można mnożyć na pęczki, za jedną z najpiękniejszych z nich – i to nie bez powodu – uznano Pętlę Kłodzką. Nie jest ona szczególnie trudna, jednak ponad 600-metrowe przewyższenie sprawia, że niektóre odcinki mogą być nieco bardziej wymagające do pokonania. Wynagradzają to jednak widoki – Pętla Kłodzka zahacza między innymi o fragment drogi wojewódzkiej nr 389 (DW389), która jest znana także jako Autostrada Sudecka. Ma około 42 km długości i uchodzi ona za jedną z najpiękniej położonych dróg asfaltowych w całej Polsce. Co więcej, podróżując nią, można natknąć się na zabudowania militarne pochodzące z czasów nazistowskich.
Gdzie pojechać motocyklem? (Dolny Śląsk)
Podróżując motocyklem po Kotlinie Kłodzkiej, można dotrzeć do wielu ciekawych miejsc. Na trasie samej Pętli Kłodzkiej znajdują się między innymi miasteczka z historycznymi układami urbanistycznymi, platformy i punkty widokowe, a także bunkry oraz forty pochodzące z czasów międzywojnia i II wojny światowej. Równie ciekawą alternatywą dla zwiedzania Kotliny Kłodzkiej motocyklem jest poruszanie się Europejskim Szlakiem Zamków i Pałaców Dolnego Śląska (21 punktów) albo Szlakiem Marianny Orańskiej, który wiedzie przez miejsca związane z jej osobą. Miłośnikom terenowej jazdy na rowerze możemy polecić zaś Singletrack Glacensis w Kotlinie Kłodzkiej!
Źródło: Traseo.pl
Pętla Kłodzka – co Cię czeka?
Cała Pętla Kłodzka liczy około 280 km długości, z czego niespełna 50 km znajduje się na terytorium Czech. Jak wygląda jej trasa?
-
Kłodzko – Złoty Stok (droga krajowa DK46) – odcinek ten nie jest zbyt wymagający, za to daje przepiękny widok na znajdujące się niedaleko Góry Bardzkie.
-
Złoty Stok – Lądek-Zdrój – Stronie Śląskie (drogi wojewódzkie DW390, DW392) – to bardzo malowniczy odcinek biegnący przez Góry Złote, Góry Bialskie oraz Masyw Śnieżnika. Pozwala zobaczyć wszystkie te miejsca, którymi wyróżnia się Kotlina Kłodzka. Na motocyklu można tu jednocześnie pokonać liczne serpentyny, zakręty i strome spady.
-
Stronie Śląskie – Bolesławów – Przełęcz Płoszczyna (817 m n.p.m.) – odcinek ten biegnie lokalnymi drogami aż do granicy z Czechami. Położony jest częściowo w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym.
-
Przełęcz Płoszczyna – Staré Město pod Sněžníkem – Králíky – Mladkov (droga 446, 312 i 43) – na tym odcinku czeka wiele zakrętów i serpentyn, które przeplatają się z prostymi odcinkami. Dodatkowym atutem trasy jest malownicze położenie.
-
Kamieńczyk – Międzylesie – Mostowice (DK33, Droga Śródsudecka) – odcinek ten początkowo prowadzi lokalnymi szosami, by w końcu połączyć się z drogą krajową, i dalej przejść w Drogę Śródsudecką, która przebiega tuż przy granicy z Czechami.
-
Mostowice – Kudowa-Zdrój (Autostrada Sudecka) – to jeden z najpiękniejszych odcinków, jakie ma Pętla Kłodzka. Wybierając motocykl, by go pokonać, można do woli podziwiać widoki. Godne uwagi są także rozmieszczone wzdłuż niej fortyfikacje.
Będąc w Kudowie-Zdrój, warto zatrzymać się w Vital & SPA Resort Szarotka. Obiekt ten położony jest w Zieleńcu, w pobliżu autostrady, co zapewnia łatwy dojazd. Z kolei znajdujące się w nim udogodnienia (salony SPA, basen) pozwalają faktycznie odpocząć po całym dniu podróżowania. Zobacz, jak przedstawia się nasz pakiet pobytowy dla motocyklistów!
-
Kudowa-Zdrój – Radków (DW 387) – odcinek ten nazywany jest również Drogą Stu Zakrętów. Wyjątkowo kręty i otoczony gęstymi lasami sprawia niesamowite wrażenie. W Radkowie zaś, na górze Guzowata, znajduje się taras widokowy, który również warto odwiedzić.
-
Radków – Tłumaczów – Nowa Ruda (drogi lokalne, DW386) – to łagodny odcinek, który prowadzi przez okoliczne wsie. Eksplorujące je można natrafić na ruiny zamków, czy ciekawe punkty widokowe.
-
Nowa Ruda – Kłodzko (DW381) – jest to odcinek, który wiedzie wzdłuż Gór Bardzkich. Znajdują się tutaj między innymi wyciągi narciarskie oraz tereny rekreacyjne.
Odkryj, jak piękna jest Kotlina Kłodzka! Motocyklem, samochodem, czy rowerem – tutaj nie znajdziesz miejsca na nudę! Zobacz więcej: Trasy rowerowe w Kotlinie Kłodzkiej.