Chociaż Trzebieszowice nie są ani zbyt duże, ani szczególnie znane, pominięcie ich podczas zwiedzania Kotliny Kłodzkiej jest sporą startą – zwłaszcza że znajdujące się tam zabytki wyjątkowo mocno działają na wyobraźnię. Jaka jest historia tego miejsca? Dlaczego w tak małej miejscowości znajdowało się aż tyle pałaców i dworów? Odkryj razem z nami Trzebieszowice – atrakcje, zwiedzanie, dojazd.
Gdzie leżą Trzebieszowice?
Trzebieszowice to stosunkowo niewielka wieś położona w powiecie kłodzkim, około 10 minut jazdy samochodem od Lądka-Zdrój. Dogodna lokalizacja sprawia, że łatwo do niej dotrzeć zarówno od strony wspomnianego wcześniej uzdrowiska, jak i Kłodzka, czy Bystrzycy Kłodzkiej. Dzięki temu też, chcąc odwiedzić Trzebieszowice, nocleg można zaplanować w dowolnym miejscu ziemi kłodzkiej. Co do zaproponowania ma ta kraina? Zobacz: Kotlina Kłodzka – wycieczki, na które warto się wybrać.
Kiedy założono Trzebieszowice?
Pierwsze informacje na temat wsi Trzebieszowice pojawiają się w 1269 roku, jednak wiele wskazuje na to, że została ona założona wcześniej, a miejsce jej lokacji nie było przypadkowe. Przez miejscowość, zresztą jedną z najstarszych na ziemi kłodzkiej, biegła tzw. Droga Solna, czyli ważny międzynarodowy trakt łączący Kraków z Pragą i innymi miastami południowej i zachodniej Europy.
Od samego początku dzisiejsze Trzebieszowice k. Lądka-Zdroju funkcjonowały jako Kunzendorf an der Biele, co prawdopodobnie nawiązuje do imienia założyciela – Konrada – oraz lokalizacji w dolinie rzeki Białej Lądeckiej, która przepływała w okolicy zabudowań. Dopiero po przyłączeniu tych ziem do Polski w 1945 roku rozpowszechniła się nazwa Trzebieszowice. Atrakcje znajdujące się w tej miejscowości są natomiast związane z dziejami kilku znanych, europejskich rodzin.
Do kogo należały Trzebieszowice?
Pomimo tego, że Trzebieszowice formalnie stanowiły jedną wieś, od samego początku były podzielone na 4 części, z czego każda wchodziła w skład innego majątku, a przez to też dziedziczyły ją inne osoby. To właśnie fakt istnienia tylu współwłaścicieli sprawia, że na terenie miejscowości znajduje się aż tyle zabytków.
Dobra Frobelhof należały do rodziny von Frobel, a Oberhof do von Montani. Natomiast pozostałe dwa – Rothen Hof i Steinhof – stanowiły własność różnych linii rodu von Reichenbach. Pod koniec XVII wieku Oberhof odkupił od Montanich generał Georg Olivier von Wallis, austriacki feldmarszałek wywodzący się ze szlachty walijsko-irlandzkiej. Gdy zmarł, jego żona nabyła kolejne dwie części Trzebieszowic i połączyła je w jeden majątek, który odziedziczył ich syn Georg Oliver. Całość przeszła następnie w ręce rodziny von Schlabrendorf i poprzez małżeństwo von Herbuval – Chameré, którzy zarządzali dobrami jeszcze na początku XX wieku.
Co warto zwiedzić w Trzebieszowicach?
Ziemia kłodzka to kraina, gdzie ciekawe miejsca można znaleźć dosłownie wszędzie. Doskonałym tego przykładem są właśnie Trzebieszowice. Co zwiedzić podczas wizyty w tej miejscowości?
- Zamek na Skale – swego czasu stanowił część dóbr Oberhof i wraz z nimi należał między innymi do rodziny Wallis i von Schlabrendorf. Został zbudowany w XVIII wieku w miejscu renesansowego dworu, po czym był wielokrotnie przebudowywany. Modernizacji podlegały jednak przede wszystkim wnętrza, dzięki czemu wciąż można podziwiać przepiękną barokową elewację. Na szczególną uwagę zasługuje także park otaczający pałac w Trzebieszowicach. Atrakcje taka jak ta nie zdarzają się często – utworzony na powierzchni ponad 12 ha prezentuje się wyjątkowo okazale, a co więcej, w czasach swojej świetności uchodził nawet za jeden z najpiękniejszych na ziemi kłodzkiej.
- Dwór Scheibenhof – odwiedzając Trzebieszowice, Lądek-Zdrój, czy inne okoliczne miejscowości, warto zobaczyć również ruiny dawnego dworu wraz z towarzyszącymi mu zabudowaniami folwarcznymi. Najstarsza część budowli – wieża mieszkalna – pochodziła z drugiej połowy XIV wieku. To właśnie do niej w XVI wieku dobudowano renesansowy dwór, który następnie, w XVIII i XIX wieku był przebudowywany. Prócz kamiennych murów otaczających budowlę, do dzisiaj przetrwało zaledwie kilka pomieszczeń z ciekawie prezentującym się sklepieniem kolebkowym.
- Spichlerz Frobelhof – to kolejna XVIII-wieczna ciekawa budowla, która wzbogaca lokalne atrakcje. Trzebieszowice, właśnie dzięki takim zabytkom, wyróżniają się na tle innych kłodzkich miejscowości, oferując niezwykłą podróż w czasie.
W okolicy znajdują się także inne atrakcje – zobacz: Wambierzyce – bazylika, ruchoma szopka, kalwaria i inne popularne atrakcje.
Chcesz odwiedzić Trzebieszowice k. Lądka-Zdroju, Sudety albo inne atrakcje ziemi kłodzkiej? Już teraz zarezerwuj pobyt w Vital & SPA Resort Szarotka i ciesz się perspektywą udanego wyjazdu! Nasz obiekt jest położony w Zieleńcu, u podnóża Gór Orlickich, co pozwala mu na zapewnienie dogodnego dojazdu do wszystkich okolicznych atrakcji – zarówno tych po polskiej, jak i po czeskiej stronie granicy. Przygotowaliśmy także szereg udogodnień, które dodatkowo uprzyjemniają naszym gościom pobyt. W budynku znajdują się między innymi kompleks basenowy, gabinety SPA, czy atrakcje dla dzieci. Vital & SPA Resort Szarotka zaprasza!
Zdjęcie: Jacek Halicki CC BY 3.0