Wielu turystów, odwiedzając jakąś miejscowość po raz pierwszy, pragnie udać się na tamtejszy rynek. Duszniki-Zdrój, miasteczko uzdrowiskowe w Kotlinie Kłodzkiej, z pewnością sprosta pod tym względem ich oczekiwaniom. Rynek w Dusznikach-Zdroju ma układ pochodzący jeszcze z czasów średniowiecza, a także barokową i renesansową zabudowę. Znajduje się tutaj zabytkowy Ratusz, figura Matki Bożej z dzieciątkiem oraz kamienice, które kryją w sobie niesamowite historie. Jeśli dodać do tego klimatyczne uliczki, restauracje i kawiarnie, nie ulega wątpliwości, że jest to warto odwiedzenia rynek. Duszniki-Zdrój – co zobaczyć na Starym Mieście?
Rynek Duszniki-Zdrój – historia
Miasto Duszniki-Zdrój powstało w miejscu istniejącej osady, otrzymując prawa miejskie w 1346 roku. Rynek został wytyczony na pochyłym terenie, a przez sam jego środek przepływał strumyk. Przez lata centralny plac zmieniał się, ale duży wpływ miał na jego wygląd pożar, do którego doszło w 1844 roku. Ogień strawił wówczas ratusz oraz większość kamienic, co przyczyniło się do tego, jak aktualnie prezentuje się rynek. Duszniki-Zdrój mają dziś w ścisłym centrum budynki o cechach renesansowych (sklepienia) oraz barokowych (portale, dekoracja fasad), co jest wynikiem odbudowy związanej z pożarem. Ale w międzyczasie doszło też do innej zmiany, a mianowicie w latach 70. kilka kamienic zostało wyburzonych i zastąpiono je nowymi.
Co zobaczyć na rynku w Dusznikach?
1. Kamienice
Stare miasto w Dusznikach kryje w sobie wiele ciekawych miejsc. Pierwszym, co zwraca uwagę turystów, są liczne kamienice. Warto jednak wiedzieć, że poza oczywistymi walorami architektonicznymi mają one także niesamowitą historię. Wystarczy wziąć za przykład chociażby tę na Rynku 1, która stoi w miejscu, gdzie dawniej znajdował się zajazd „Pod Czarnym Niedźwiedziem”. Nosi ona miano Kamienicy Królewskiej na upamiętnienie pobytu samego króla Jana Kazimierza. 17 sierpnia 1669 roku po swojej abdykacji zatrzymał się on w Dusznikach w drodze do Francji, aby skosztować wody z „Zimnego Źródła”, która jak sam stwierdził, miała „orzeźwiający smak i błogi skutek”.
Przeczytaj też: Duszniki-Zdrój – Park Zdrojowy i pijalnia wód. Dlaczego warto tutaj zajrzeć
Odwiedzając rynek w Dusznikach-Zdroju, warto też zwrócić uwagę na kamienicę oznaczoną numerem 5, która pochodzi z XVIII w. Przeszła ona renowację w latach 2008-2010, kiedy zmieniona została jej elewacja oraz pokrycie dachowe. Niegdyś w zagłębieniu nad portalem wejściowym do kamienicy znajdowała się drewniana Pieta z 1839 roku, dziś zasilająca jednak zbiory Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku. Na jej miejscu stoi niewielka Figurka Matki Boskiej Wambierzyckiej w szklanym kloszu.
Jakie jeszcze kamienice mają Duszniki? Rynek 9 to adres, pod którym znajduje się kolejny wart uwagi budynek, mieszczący obecnie Biuro Informacji Turystycznej i Promocji Miasta. Na ścianie kamienicy znajduje się tablica informująca o tym, że w latach 1867 – 1903 zamieszkiwał ją wielce zasłużony dla miasta burmistrz Paul Dengler. Natomiast po drugiej stronie umieszczone zostało godło cechu piwowarów.
2. Ratusz
Stare Miasto w Dusznikach warto odwiedzić także z uwagi na Ratusz. Znajduje się on w zachodniej części centralnego placu, a dokładnie pod numerem 6. Budynek został postawiony między 1584 a 1585 rokiem, a potem był kilkukrotnie przebudowywany: pierwszy raz w XVIII w. i ostatni w 1844 r., gdy uległ zniszczeniu podczas pożaru. Ratusz w Dusznikach ma renesansowy szczyt, sygnaturę na kalenicy, herb miasta, portal z wyżłobiona datą „1584” oraz zegar pochodzący z 1880 r. Zarówno portal, jak i herb zostały przeniesione z pierwotnego Ratusza. Obecnie w budynku mieści się urząd miasta Duszniki-Zdrój.
3. Pomnik Matki Boskiej z dzieciątkiem
Chociaż trasa na Rynku w Dusznikach, która ciągnie się wzdłuż kamienic, jest naprawdę wciągająca i chwytająca z oko, warto zwrócić uwagę także na inne obiekty znajdujące się na centralnym placu. A zwłaszcza pomnik Matki Boskiej z dzieciątkiem i figurami świętego Sebastiana, świętego Floriana oraz Anioła z kartuszem. Pochodzi z 1725 roku i wyrzeźbił go Georg Leonard Weber ze Świdnicy. Był to wyraz zwrócenia się mieszkańców Dusznik do matki Boskiej i świętych morowych z prośbą o uratowanie miasta przed zarazą. Naprzeciwko figury znajduje się pręgierz, który również warto zobaczyć.
4. Pozostałe atrakcje
Stare miasto w Dusznikach to ciasne, brukowane uliczki, wprost stworzone do spacerów i odkrywania tajemniczych zakątków miasteczka. Warto się w nie zagłębić, ponieważ kryją niewielkie sklepiki, klimatyczne kawiarnie czy galerie sztuki. Można tutaj zyskać wgląd w lokalne życie oraz kulturę i poznać Duszniki od innej strony.
A jeśli chodzi o noclegi w Dusznikach-Zdroju, pokoje i apartamenty w Zieleńcu będącym częścią tego miasta, oferuje Resort Szarotka. Do dyspozycji naszych gości są basen i strefa SPA, a także restauracja serwująca przysmaki kuchni polskiej oraz międzynarodowej. Dodatkowym atutem jest to, że znajdujemy się tuż przy stoku. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty!
Zdjęcie: Jacek Halicki CC BY 3.0