
Skalne Grzyby to jeden z najbardziej malowniczych szlaków w Górach Stołowych. Oferuje spacer wśród niesamowitych formacji skalnych, które zachwycają swoimi nietypowymi kształtami. Na trasie można zobaczyć „Żabę”, „Borowika”, „Pingwinki” oraz inne twory natury uchodzące za Skalne Grzyby. Szlak nie jest trudny i przystosowany do turystów w każdym wieku. Co warto wiedzieć, wybierając się na Skalne Grzyby w Górach Stołowych?
Gdzie znajdują się Skalne Grzyby?
Skalne Grzyby są położone w południowo-wschodnich Górach Stołowych. Ciągną się na poziomie dolnego piętra tego pasma górskiego, pomiędzy Radkowskimi Skałami a Batorowem, a dokładnie można je znaleźć z południowo-zachodniej strony wierzchowiny. Skalnymi Grzybami nazywa się grupę oryginalnie ukształtowanych form skalnych o różnym zagęszczeniu, znajdujących się na wysokości 680-700 m n.p.m. i rozrzuconych na długości ok. 2 km. Często są one ustawione jedna na drugiej i mają oryginalne kształty przypominające grzyby, baszty, bramy czy maczugi. Skalne Grzyby noszą takie nazwy jak „Skalne Wrota”, „Borowik”, „Piętrowe Grzyby”, „Zrośnięte Grzyby” i inne, odpowiadające temu, jak stworzyła je natura.
Ile kosztuje wstęp na Skalne Grzyby?
W przypadku trasy Skalne Grzyby, cennik nie obowiązuje. Oznacza to, że wstęp na teren atrakcji jest darmowy. W przeciwieństwie do innych atrakcji na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, takich jak Szczeliniec Wielki czy Błędne Skały.
Żółty szlak na Skalne Grzyby
Jeśli chodzi o Skalne Grzyby, trasa żółta uchodzi za najpopularniejszą, jest także najłatwiejsza i najkrótsza, a jednocześnie pozwala na zobaczenie najciekawszych formacji skalnych. Rozpoczyna się na parkingu we wsi Batorów, skąd trzeba ruszyć wyznaczoną ścieżką ku punktowi „Pod Dzikiem”, a następnie przejść przez drewniany most i dalej w głąb lasu. Żółty szlak na Skalne Grzyby ze względu na niski stopień trudności będzie odpowiedni praktycznie dla każdego. Z łatwością przejdą go osoby starsze czy początkujący turyści. To także najlepsza opcja na Skalne Grzyby z dzieckiem. Na trasie nie zabraknie ciekawych formacji skalnych, takich jak „Skalny Mur”, „Żaba” czy „Żółw”. Ile czasu na Skalne Grzyby żółtym szlakiem? Długość trasy wynosi około 6,6 km, co przekłada się na czas przejścia około 1 h 45 minut. Idąc tym szlakiem na Skalne grzyby, mapa nie będzie potrzebna. Ścieżka jest dobrze oznaczona i raczej trudno się tutaj zgubić.
Co warto przy okazji zobaczyć, odwiedzając Skalne Grzyby? Pielgrzym to skała położona nieopodal, na której znajduje się punkt widokowy. Aby się na niego dostać, wystarczy odbić z żółtego na niebieski szlak i po 15 minutach marszu można podziwiać przepiękną panoramę Kotliny Kłodzkiej.
Czerwony Szlak na Skalne Grzyby
Ten wariant trasy na Skalne Grzyby jest dwukrotnie dłuższy niż pierwszy, ale za to pozwala zobaczyć więcej formacji skalnych. Trzeba jednak wyruszyć nie z Batorowa, a z parkingu obok Radkowskich Skał. Tam należy kierować się szlakiem czerwonym prowadzącym w głąb lasu. Mimo tego, że nie jest on trudny, ma aż 11 km długości, dlatego na jego przejście należy zarezerwować sobie minimum 3,5 h.
Skalne Grzyby – dojazd samochodem i parking
Jak dostać się na Skalne Grzyby? Dojazd samochodem nie jest skomplikowany. Oryginalne formacje skalne znajdują się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Do wejścia na szlak żółty można dotrzeć, jadąc od miejscowości Szczytna w kierunku wsi Batorów. W dzielnicy Batorówek warto natomiast zostawić samochód, idąc na Skalne Grzyby. Parking jest przestronny i bezpłatny, a w dodatku usytuowany tuż przy wejściu na szlak.
W przypadku wyboru czerwonego wariantu trasy, za punkt startowy należy natomiast obrać parking przy Drodze Stu Zakrętów, na którym również nie jest pobierana opłata za postój.
Nocleg w pobliżu Skalnych Grzybów
Wolne pokoje w Zieleńcu, miejscowości turystycznej położonej nieopodal Skalnych Grzybów, oferuje Resort Szarotka. Zapewniamy komfortowe warunki pobytu w atrakcyjnej cenie oraz dostęp do luksusowej strefy SPA wyposażonej w basen i sauny. Zapraszamy do składania rezerwacji!
Zdjęcie: Poconaco CC BY-SA 3.0 pl